Katalogi
Katalogi bibliotek w Lesznie
Katalogi bibliotek polskich
KARO – Katalog Rozproszony Bibliotek PolskichKaRo jest katalogiem rozproszonym bibliotek polskich korzystającym z protokołu Z39.50 i interfejsu Z2WEB. Umożliwia przeszukiwanie katalogów 58 bibliotek uczestniczących.
NUKAT - Narodowy Uniwersalny Katalog Centralnykatalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich. We współkatalogowaniu w NUKAT uczestniczy ponad 1100 bibliotekarzy z 81 bibliotek. Na końcu każdego opisu dokumentu wyszukanego w NUKAT znajduje się lista bibliotek udostępniających ten dokument, a kliknięcie na nazwę biblioteki pozwala sprawdzić dostępność publikacji w danej bibliotece.
OMNIS - połączony katalog Biblioteki Narodowej i innych bibliotek polskich. Katalog pozwala na przeszukiwanie opisów wszystkich materiałów bibliotecznych, w skład których wchodzą: książki i czasopisma wydawane od XIX wieku do dziś, druki ulotne, starodruki, rękopisy, zbiory muzyczne, dźwiękowe i audiowizualne, publikacje elektroniczne, zbiory kartograficzne, ikonograficzne, bibliologiczne i mikrofilmy, a także opisy artykułów z wybranych czasopism polskich oraz prac zbiorowych. Użytkownik dzięki linkowaniu może także w szybki sposób dotrzeć do zdigitalizowanych treści, w tym do publikacji cyfrowych znajdujących się w bibliotece cyfrowej polona.pl. Zasób Połączonych katalogów liczy obecnie 25 milionów jednostek i stale się powiększa (w momencie zakończenia projektu było to 18 mln zbiorów).
Katalogi centralne Biblioteki Narodowej
- Centralny Katalog Książek Zagranicznych (1975 - 1986)
- Centralny Katalog Książek Zagranicznych (1987 - )
- Centralny Katalog Czasopism Zagranicznych
- Centralny Katalog Czasopism Polskich
- Wykaz siglów bibliotek uczestniczących w centralnych katalogach Biblioteki Narodowej
Katalogi bibliotek na świecie
WorldCat jest światowym katalogiem, zawierającym obecnie ponad miliard opisów z 10 tys. bibliotek. Stanowi źródło informacji, źródło danych bibliograficznych i narzędzie wypożyczeń międzybibliotecznych.