Bibliografie
BIBLIOGRAFIE NARODOWE - Biblioteka Narodowa
Książki
- „Przewodnik Bibliograficzny”
jest podstawowym członem polskiej bieżącej bibliografii narodowej rejestrującym wydawnictwa zwarte na podstawie egzemplarza obowiązkowego wpływającego do Biblioteki Narodowej. Zawiera sporządzone z autopsji opisy dokumentów - „Polonica zagraniczne”
Roczniki zawierają w układzie rzeczowym opisy ponad 3000 książek, które opublikowano za granicą w języku polskim lub zostały napisane przez Polaków (opracowane, zredagowane, tłumaczone, ilustrowane) bądź tematycznie dotyczą Polski i Polaków. W bibliografii znajdują się też opisy dzieł zbiorowych, których tylko część (odrębna praca, utwór, fragment) jest polonikiem. - „Książki polskie podziemne (1976-1989)”
„Bibliografia podziemnych druków zwartych z lat 1976-1989” rejestruje druki zwarte, które zostały wydane poza cenzurą przez nielegalne wydawnictwa, partie polityczne, grupy i ruchy religijne itp. w latach 1976-1989. - "Bibliografia Polska 1901-1939”
retrospektywna bibliografia narodowa zajmuje się kontynuacją chronologiczną „Bibliografii polskiej” XIX w. Estreicherów.
Czasopisma
- „Bibliografia Wydawnictw Ciągłych Nowych, Zawieszonych i Zmieniających Tytuł”
rejestruje pierwsze numery czasopism, które zaczęły się ukazywać oraz ostatnie, jeśli zmieniły tytuł lub przestały ukazywać się. - „Bibliografia Wydawnictw Ciągłych”
jest drugim członem polskiej bieżącej bibliografii narodowej, rejestruje wydawnictwa ciągłe na podstawie egzemplarza obowiązkowego wpływającego do Biblioteki Narodowej. - „Bibliografia niezależnych wydawnictw ciągłych z lat 1976-1990”
„Bibliografia niezależnych wydawnictw ciągłych z lat 1976-1990” zawiera opisy bibliograficzne czasopism wydawanych w Polsce poza cenzurą w latach 1976-1990.
Artykuły z czasopism
- „Bibliografia Zawartości Czasopism”
jest uważana za część bieżącej bibliografii narodowej. Jej zadaniem jest rejestrowanie artykułów opublikowanych w polskich czasopismach, bez względu na język publikacji, wpływających jako egzemplarz obowiązkowy do Biblioteki Narodowej. Bibliografia Zawartości Czasopism jest bibliografią selekcyjną, nie rejestruje zawartości wszystkich czasopism wydawanych w Polsce.
Dokumenty elektroniczne
Dokumenty kartograficzne
Dokumenty dźwiękowe
Pozostałe
- Wspólna Baza Artykułów z Gazet i Tygodników
Baza zawiera opisy bibliograficzne artykułów z dzienników i tygodników polskich od 2005 r. Od 2006 roku baza tworzona jest przez Zakład Bibliografii Zawartości Czasopism Biblioteki Narodowej i 11 Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz od 2011 r. - Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Obecnie rejestrowanych jest 6 dzienników i 15 tygodników. - Multiwyszukiwarka Komputerowych Baz Bibliotecznych systemie Fidkar
- BIBLIOGRAFIA REGIONALNA WIELKOPOLSKI
Baza powstaje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Rejestruje książki, artykuły z czasopism, dzienników regionalnych, wydawnictw zbiorowych, gazet zakładowych, dokumenty życia społecznego