Facebook PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
05 marca 2024

"Księga leszczyńskiego ekslibrisu"

W piątek 15 marca br. w Auli Comeniana ANS odbyła się promocja nowej publikacji Wydawnictwa Uczelnianego ANS, której autorem jest pracownik naszej biblioteki dr Michał Janeczek i Iwona Adamczyk pt. "Księga leszczyńskiego ekslibrisu".

Liczne grono mieszkanców Leszna oraz gości z Polski i zagranicy uczestniczyło w spotkaniu z autorem publikacji dr Michałem Janeczkiem. "Księga leszczyńskiego ekslibrisu" to unikatowa i bibliofilsko wydana publikacja dokumentująca historię ekslibrisów leszczyńskich. Pojęciem tym objęto każdy znak książkowy, które powstał w pracowni artysty z Leszna lub zamiejscowego dla własciciela z Leszna albo pełnił funkcję memoratywną. Autorom publikacji udało się dotrzeć do 446 książkoznaków i stworzyć uporządkowany katalog uporządkowany według nazw osobowych i instytucjonalnych włascicieli ekslibrisów. W częśi opisowej zamieszczono informacje o lesznie i jego środowisku kulturalnym i artystycznym obejmujacy istniejace w mieście stowarzyszenia, itwórców oraz właściciei księgozbiorów i ekslibrisów.  W aneksach zawarto równiez wykaz ekslibrisów twórców leszczyńskich nieumieszczonych w części katalogowej,  wykaz wystaw ekslibrisów organizowanych w Lesznie oraz biogramy twórców ekslibrisów( ze słowniczkiem wybranych technik graficznych). 

 

Promocji książki towarzyszyć będzie wernisaż wystawy "Stróże książek, freye i klejonki Leszka Frey-Witkowskiego ze zbiorów Michała Janeczka", który odbędzie sie w tym samym dniu o godz. 16.30.